Tart Kalıbında Patatesli Mor Lahana Salatası

 • ascimutfakta
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Tart Kalıbında Patatesli Mor Lahana Salatası

  Patates ve mor lahananın uyumu ile tart kalıbında basit ve pratik bir şekilde pasta görünümlü nefis bir salata hazırlayabilirsiniz 🙂

  Malzemeler
  • 4-5 orta boy patates
  • 400 gr mor lahana
  • 5 yemek kaşığı su
  • 1 su bardağı katı yoğurt  ( ya da süzme yoğurt )
  • 4-5 diş sarımsak
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • Tuz

  Süslemek için:

  • Kornişon turşu
  • Tomurcuk biber turşu
  • Mor lahana
  • Ceviz
  • Nane yaprakları
  Yapılışı

  Ön hazırlık olarak patateslerin kabukları soyulur, yıkanır birkaç parçaya bölünerek tencereye alınır.Üzerine geçecek miktarda sıcak su ilave edilerek pişirilir.

  Aviary Photo_131113383952375789

  Mor lahana rendelenir.Uygun bir tava ya da tencereye 2 yemek kaşığı sıvı yağ ilave edilerek rendelenmiş mor lahana ve rendelenmiş sarımsak eklenir.1-2 dakika karıştırarak 5 yemek kaşığı su eklenir. Yaklaşık 5 dakika pişirilerek ocak kapatılır.

  Aviary Photo_131113384263626714

  Tencerede pişen patatesler çatal ya da bıçak ile kontrol edilerek süzgece dökülür.Fazla suyu süzülen patatesler uygun bir kaba alınır.Ezici ya da su bardağı tabanı ile patatesler ezilir.Tereyağı ve tuz eklenerek karıştırılır.

  Aviary Photo_131113384433010160

  Tart kalıbı sıvı yağ ile yağlanır.Patates püresinin tamamı kaşık yardımıyla ezilerek yerleştirilir.Buzdolabında 15-20 dakika bekletilir.

  Aviary Photo_131113385260029585

  Soğumuş lahanalar mutfak robotuna alınır.Yarım su bardağı yoğurt eklenerek parçalanması için çalıştırılır..Karışımın yarısı başka bir tabağa alınır.Diğer yarısı yarım su bardağı yoğurt ilavesiyle püre kıvamına gelene kadar tekrar çalıştırılır.

  Parçalanmış lahanalar tart kalıbına yerleştirilen patateslerin üzerine yayılır.Buzdolabında 15-20 dakika bekletilir.

  Aviary Photo_131113385946093244

  Tart kalıbının üzerine servis tabağı yerleştirilerek ters çevrilir.Biraz beklenir.Kalıp kenardan yavaşça çıkarılır.

  Aviary Photo_131113385532039562

  Salatanın kenarları düzeltilir ve lahana püresi üzerine dökülerek yayılır.İstenilen şekilde süslenir.Buzdolabında 1-2 saat bekletildikten sonra servis edilir.

  Daha kolay mor lahana salatası için tıklayın

  Göz hakkınızı helal ediniz.

  Afiyet şifa olsun..

  ” Ey iman edenler ! Sizden öncekilere farz kılındığı gibi sakınasınız diye size de sayılı günlerde oruç farz kılındı.İçinizden hasta veya yolcu olan başka günlerde sayısınca tutar. ( Kaza eder ) Oruç tutmakta zorlananlara ( hastalıktan dolayı zorlukla güç yetirebilenlere veya güç yetiremeyenlere ) bir yoksulun ‘günlük ‘ yiyeceği kadar fidye gerekir.Kim gönüllü bir iyilik yaparsa bu kendisi için bir iyiliktir.Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır. ‘ O sayılı günler ‘ doğruyu eğriden ayırma, gidilecek yolu bulma konusunda açıklamalar ve insanlara rehber olarak Kur’an ‘ın indirildiği ramazan ayıdır.Artık içinizden kim bu aya yetişirse onu oruçlu geçirsin.Kim de hasta veya yolcu olursa başka günlerde sayısınca tutar.Allah sizin için kolaylık istiyor, güçlük çekmenizi istemiyor.Sayıyı tamamlamanız, sizi doğru yola iletmesine karşılık Allah ‘ ı tâzim etmeniz için ve umulur ki şükredersiniz diye ‘oruçla’ yükümlü tutup hükümlerini açıklıyor ” Bakara / 183-185

   

  Değişik fikirleriniz, önerileriniz ve tariflerinizi sitemize gönderebilirsiniz.

  ESEN KALIN.

  ___________________

  ” Bu sitedeki Fikir ve Sanat Eserleri , 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır.
   Tariflerin ve fotoğrafların sahibi www.ascimutfakta.com dur.
  Bu nedenle sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz , alıntı yapılamaz ”