Mayalı Hamurların Püf Noktaları

Mayalı Hamurların Püf Noktaları
3 Mayıs 2015
2.386 kez okundu

 1. Mayalı hamur hazırladığınızda ilk önce kullanacağınız malzemenin kaliteli ve taze olmasına özen gösteriniz.

 2. Un , maya, yumurta ne kadar taze olursa hazırladığınız tarif de o kadar güzel ve lezzetli olur.

 3. Bayat malzemelerle hazırlanan tarifler kabarmayabilir.

 4. Mayalı hamur hazırlamadan önce kullanacağınız malzemelerin son kullanma tarihine dikkat ediniz.

 5. Mayalı hamur hazırlarken malzemelerinizin oda ısısında bekletilmesine özen gösteriniz.

 6. Mayalı hamur hazırlarken maya ile tuzu birbirinden uzak tutunuz.Tuz mayanın kabarmasını engeller.

 7. Mayalı hamur hazırlarken bekletme aşaması yazın daha kısa sürede olurken kışın bu süre bir müddet daha uzayabilir.

 8. Hamurun mayalanmasını beklerken ılık ortamda muhafaza ediniz.Bunun için ocağınıza yakın bir yerde ya da kalorifer ya da sobanın yakınında bulundurmanız daha çabuk mayalanmasını sağlar.

 9. Maya kullanımında instant ya da yaş maya kullanıldığından muhafaza edilmeleri farklılık göstermektedir.Yaş maya diğer mayaya göre daha çabuk bozulduğundan dolayı mayanızı kontrol etmeden kullanmamalısınız.Bunun için mayayı elinizle ezin, hemen dağılıyorsa gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

 10. Yaş mayayı muhafaza ederken hava almamasına özen gösteriniz.Hava alırsa küflenme oranı daha yüksektir.

 11. Mayalı hamur hazırlarken muhakkak ılık su veya ılık süt kullanınız.Bu mayanızın daha iyi kabarmasını sağlar.

 12. İnstant mayayı kullanırken 1  ya da 2 tatlı kaşığı kadar şeker kullanınız.Şeker mayanın kabarmasına yardımcı olacaktır.

 13. Yaş maya kullanırken mayayı ufalayıp  1 ya da 2 tatlı kaşığı şeker ilave ediniz.Bu hamurunuzun daha lezzetli ve mayanızın daha iyi kabarmasına yardımcı olacaktır.

 14. İnstant ya da yaş maya kullanırken şeker , ılık su veya süt ekleyip bir kere karıştırıp köpürmesini bekleyiniz.

 15. Aviary Photo_130723112068640416 (960 x 960)

 16. Hamurunuzun özleşmesi için en az 15 dakika hamuru yoğurmalısınız.

 17. Mayalı hamur hazırlarken elenmiş un kullanmanız daha pofuduk olmasını sağlayacaktır.Ancak tariflerde elenmiş un ve elenmemiş un ölçü bakımında çok fark edildiğinden dolayı tariflerde elenmemiş un hesaba katılmıştır.Elenmiş un kullanırken daha fazla un eklemeniz gerekecektir.

 18. Hamura un eklerken azar azar ilave edilmelidir.

 19. Tariflerimizde belirtilen un ölçü miktarı kullandığınız unun markasına , ağırlığına ,yumurtanın büyüklüğüne , kullandığınız ölçü kaplarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

 20. z

 21. Hazırladığınız hamurun kıvamı tariflere göre değişiklik gösterebilmektedir.Açma hazırlarken ele yapışan bir hamur kıvamı oluşturulurken , Simit tariflerinde ele yapışmayan hamur kıvamı hazırlanır.Poğaça tariflerinde ele çok az yapışan bir hamur  kıvam hazırlanır.

 22. Mayalı hamurlarda un miktarı çok eklenirse hamurunuz piştikten sonra sert olması muhtemeldir.

 23. Hamurunuz çok fazla sert olduysa bir miktar sıvı yağ döküp yeniden yoğurun.Yumuşayacaktır.

 24. Mayalı hamurların fırında çok pişmesi yine çok sert olmasına sebep olabilir.

 25. Standart fırınlarda poğaça ve açma pişirme süresi yaklaşık 15-20 dakikadır.Ancak simit ve daha kalın katmanlı bir hamur hazırlanması bu süreyi uzatabilir.

 26. Hamur ele yapıştığından dolayı şekil verilmesi zorlaşıyorsa elinizi sıvı yağ ile yağlayın.

 27. Hazırlanan hamur tariflere göre değişiklik gösterebileceği gibi genellikle hamurun üzeri kapatılarak 20-30 dakika hamurun iki katına kadar kabarması için dinlendirilir.Ancak bazı tariflerimizde bu süre hamurun kıvamından dolayı azaltılmıştır.Örneğin: simit..

 28.  Hamura şekil verdikten sonra tepsiye aralıklarla dizin.Hamur kabaracağı için birbirine yapışması durumunda istenilen görüntü elde edilemez.

 29. Hamura şekil verdikten sonra yumurta sarısı vs. sürüp gerekli süslemeyi yapıp tepside 10-15 dakika bekletip tekrar mayalanmasını sağlamalısınız. Tariflerimizde bunu detaylı belirttik.

 30. Bekletme süresi tamamlandığında yani , hamurunuzun pişmeye uygun kıvama geldiğini gördüğünüzde önceden ısıtılmış fırında pişirmelisiniz.

 31. Mayalanması için çok fazla bekletilen hamur ekmek tadında çok fazla kabarık olabilir.Bunun için tariflerimizdeki yönlendirmelere uymalısınız.

 32. Son olarak hamura  ve mayaya eklediğiniz su soğuk olmaması gerektiği gibi sıcak olması hamuru pişirir ve kabarmasını engeller.Bundan dolayı muhakkak ilave ettiğiniz su ya da sütün ılık olduğunundan emin olmak için kontrol ediniz.

 33. Sitemizdeki mayalı hamur tariflerini tavsiye ederiz.

Görüş ve Önerileriniz için yorum yapabilir , sitemize üye olup yeni tariflerden haberdar olabilirsiniz.

En beğendiğiniz tariflerinizi bizimle paylaşıp sitemizde yayınlanmasını sağlayabilir, tarifleri tarif defterinize ekleyip dilediğiniz zaman aramakta zorluk çekmeden bulabilirsiniz.

Esenlikler dileriz…

 

Hamur işi tariflerimiz için tıklayın