Doğal Antibiyotik Tarifi

 • ascimutfakta
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Doğal Antibiyotik Tarifi
  Vücudumuz yorgunluk, stres, iklimsel değişiklik nedeni ile oluşan sıcak soğuk farkı, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve yetersiz beslenme gibi nedenlerden dolayı çok kolay hasta olabilir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi hastalıklar ile mücadele etmenin en önemli ayağını oluşturur. Bunun için gıda takviyeleri ve doğal antibiyotikler almak en akıllıca olandır. Hastalık yok iken doğal antibiyotikler alınmaz ise hasta olduğumuzda, hem doğal antibiyotikler yeterli olmayacak, kimyasal antibiyotikler almak zorunda kalacaksınız, hem de doktora gitmeniz ve para harcamanız gerekecektir.
  Hastalıklara karşı sık kullanılan kimyasal antibiyotiklerin böbrek ve karaciğer gibi hayati organlara zarar verdiği bilinmektedir, aynı zaman da kimyasal antibiyotiklere karşı bağışıklık sistemi savunma mekanizması geliştirerek bir süre sonra etkisi görülmeyebiliyor. Bu nedenlerden dolayı doğal antibiyotik kullanarak beslenme kalitesini yükseltebilir ve hastalıklara karşı üst düzey bir koruma sağlayabiliriz.
  Ballı Zencefilli Karışım ascimutfakta.com
  Modern antibiyotiklerin bulunmadığı eski çağlarda propolisten yararlanılırdı. Eski mısır mahzenlerinde binlerce yıldır bozulmadan kalan bal’ın günümüze kadar sağlıkla gelmesine neden olan şey üzerine kaplanmış olan propolistir. Ayrıca arı kovanı içine giren yabancı böceklerin işci arılar tarafından öldürülerek üzeri propolis ile kaplanıp bal’a mikrop bulaşması önlenir. Bu denli öneme sahip doğal bir antibiyotik olan propolis bakteri ve mikropların çoğalmasını ve ölmesini sağlar. Piyasa da aktarlar da bulabileceğiniz bu ürünler aynı zaman da yüksek enerji kaynağı oluşu ve cildi güzelleştirmesi nedeni ile bilindiğinden en önemli doğal antibiyotiktir.
  Pus, Genel olarak tüm bitkilerin onarım ilacıdır. Daha çok reçine oranı yüksek ağaçlardan elde edilen bu ürün de doğal bir antibiyotikdir. Belirgin olarak orman ağaçları ve meyve ağaçlarında fazlaca görülür. Ağaçlar yaralandığında doğal bir antibiyotik olan pus’u salgılar, toplanan ağaç pusları 60 derecelik su içinde eritildikten sonra su ile karıştırılarak ılık olarak içildiğinde etkisi gün boyunca süren koruyucu etkisi ve enerji veren içeriği ile propolisten sonra ikinci sırada ki doğal antibiyotiktir.
  Bu önemli iki doğal antibiyotikten başka evimiz de baharat olarak tüketilen acı biber, sumak, kimyon ve karabiber doğal antibiyotik etkisi gösterir. Bunun yanı sıra soğan, sarmısak doğal antibiyotiktir.  Özellikle insan eli değmeden yüksek yerler de yetişen meyan kökü, karabaş otu, kekik, dağ çiçeği ekinezya, zencefil ve ada çayı kaynatılarak çay olarak tüketildiğinde doğal antibiyotik etkisi göstermektedir.
  22279017_1615817671822180_888046983_o
  Şimdi hazırladığımız tarife bir göz atalım :
  Malzemeler
  • 2 orta boy limon
  • 1 adet taze zencefil ( küçük boy )
  • 1 -2 adet çubuk tarçın
  • Süzme bal ( 400-500 gr )
  Yapılışı

  Ön hazırlık olarak limon, zencefil, tarçın yıkanır.Limonlar dilimlenir.( İstenilen şekilde )

  Tatlı kaşığı yardımıyla zencefilin kabukları soyulur ve dilimlenir.

  Uygun kuru bir kavanoza doğranmış limon ve zencefil ilave edilerek tarçın eklenir.Üzerini geçecek kadar bal ilave edilir.Kavanozun kapağı kapatılır ve buzdolabında 1-2 gece bekletilir.

  22290707_1615817778488836_370056847_o

  İsteğe göre kaşık kaşık ya da çaya ilave ederek tüketebilirsiniz.Hastalandığınızda grip, öksürük, bademcik ağrısı, ses kısıklığı,soğuk algınlığı ve nezle için faydalı bir karışım.Günde 2 kez 2 tatlı kaşığı olarak tüketebilirsiniz.Çocuklarda 1 tatlı kaşığı yeterli olacaktır.Alerjik reaksiyonu olanların, hamile ve bebeklerin kullanımı için  doktora danışmalarını tavsiye ederiz.

  22279017_1615817671822180_888046983_o

  Göz hakkınızı helal ediniz.

  Afiyet şifa olsun.

  ”Sonra meyvelerin hepsinden ye de Rabbinin sana kolaylaştırdığı (yaylım) yollarına gir”Onların karınlarında çeşitli renklerde bal çıkar.Onda insanlar için şifa vardır.Şüphesiz bunda düşünen bir (toplum) için bir ibret vardır.

  NAHL /69

  ESEN KALIN.

  ___________________

  ” Bu sitedeki Fikir ve Sanat Eserleri , 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır.
   Tariflerin ve fotoğrafların sahibi www.ascimutfakta.com dur.
  Bu nedenle sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz , alıntı yapılamaz ”