Aşçı Mutfakta Maklubesi

 • ascimutfakta
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Aşçı Mutfakta Maklubesi

  Maklube arapça dönüştürülmüş , ters çevrilmiş demektir.Kuzey Arap dünyasında ve Türkiyede genel olarak Siit ve Mardin gibi yerlerde pişirilen bir yemektir.1970′ li yıllarda Türkiyede tıp eğitimi almış Dr. Kahit tarafından ülkemize getirilmiş olduğu söyleniyor.Orta Doğuda ve dünyada en çok rağbet görülen çeşidi Suriye ve Filistinde kuzu eti çam fıstığı ve bademle sıvı yağda kavrulur.Tencerenin dibine kızartılmış patlıcan döşenir.Üzerine et + pirinç +patlıcan + et ve pirinç döşenerek tencere doldurulur.Karıştırmadan  pilav gibi  pişirilir.Piştikten sonra tencere ters çevrilip karabiber ve baharat eklenerek servis edilir.Ülkemizde damak tadına göre değişen versiyonları mevcuttur.Genel olarak bir sini veya tepsi üzerine bol etli  pilav tenceresinin ters çevrilip  eklenmesi, etrafının salata ve yoğurtla süslenmesi ile oluşan lezzetli bir yemektir.Yanında ekmek veya başka yemek ikram edilmeyen maklube tek menü olarak tadı damağınızda kalacak doyurucu harika bir lezzettir. Denemenizi tavsiye ederim 🙂

  Bakalım biz nasıl hazırlamışız  ?

  Malzemeler
  • 500 gr dana kuşbaşı
  • 2 orta boy kuru soğan
  • 5-6 diş sarımsak
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2 su bardağı su

  Pilav için :

  • 3 su bardağı baldo pirinç
  • 4 su bardağı sıcak su
  • 1 tatlı kaşığı tuz

  Pilav iç malzemesi :

  • 1 adet büyük boy havuç
  • 2 su bardağı ayıklanmış bezelye
  • 2 orta boy patates

  Çevresi için :

  • 2 orta boy kapya biber
  • 2 orta boy havuç
  • 1 su bardağı haşlanmış mısır
  • 1 demet maydanoz
  • 200 gr mor lahana
  • 2 adet salatalık
  • 2 adet domates
  • 4-5 su bardağı yoğurt
  Yapılışı

  Ön hazırlık olarak kuşbaşı etler temizlenir tekrar kuşbaşı olarak daha küçük boyutta doğranır.Kuru soğan ayıklanır, yıkanır ve minik küp şeklinde doğranır.Sarımsaklar ayıklanır, yıkanır minik doğranır ya da rendelenir.

  Aviary Photo_131110208403779947

  Düdüklü tencereye 3 yemek kaşığı sıvı yağ ilave edilir.Kuşbaşı doğranmış etler ve minik doğranmış soğan ve sarımsak ilave edilir.Etlerin rengi dönünceye kadar karıştırarak kavrulur.2 su bardağı sıcak su dökülerek düdüklü tencere kapatılır.Ses çıkmaya başladığında düdüğü kapatılır.Ocak kısılır.Tam 1 saat en küçük ocakta pişirilir.

  Piştikten sonra lokum gibi lezzetli bir kavurma görüntüsü oluşup suyunu tamamen çeker.Ocakta 4-5 dakika daha karıştırarak kavrulur. ( Sert etin bile lokum kıvamına dönüşmesi için  eti mutlaka düdüklü tencerede pişirin )

  Soğumaması için kapağı kapatılarak bir kenarda dinlendirilir.

  Aviary Photo_131110208072306388

  ___

  Et düdüklü tencerede pişerken bu arada iç malzemesi hazırlanır.

  Ayıklanmış bezelyeler yıkanır ve su dolu bir tencerede haşlanarak pişirilir.

  Havuçlar bıçak yardımıyla kazıtılarak dış kısmı soyulur.Yıkanır.Dörde bölünerek çok minik küp şeklinde doğranır.Patateslerin kabuğu soyulur, yıkanır minik küp şeklinde doğranır.Kapya biberler temizlenir, yıkanır önce ikiye sonra her iki parçası dörde bölünerek iki parça şerit yapılır. ( Ya da arzunuza göre doğrayabilirsiniz )

  Aviary Photo_131110208835188383

  Uygun bir tencereye 3 yemek kaşığı sıvı yağ eklenir. doğranmış havuçlar ilave edilerek karıştırılır ve kavrularak pişirilir.Pişen havuçlar havlu kağıt serili bir tabağa aktarılır.

  Yağlı kalan tencereye 2 yemek kaşığı  daha yağ ilave edilerek kapya biberler eklenir. ( Daha sonra biberli ve havuçlu yağda nefis bir pilav hazırlayacağız )

  Karıştırarak yumuşayana kadar pişirilir.Piştikten sonra iyice süzdürülerek havlu kağıt serili bir tabağa aktarılır.

  Tencerede kalan yağda pilav hazırlanır.( Aşçı Mutfakta usulü 😉  )

  3 su bardağı pirinç bol suda yıkanıp süzülür.Yağlı tencereye aktarılır.2-3 dakika karıştırarak kavrulur.Sıcak su ve tuz ilave edilerek kapağı kapatılır.En küçük ocakta kısık ateşte yaklaşık 15-20 dakika pişirilir.

  Bu arada çevresi için gereken malzemeler hazırlanır. (Dilediğiniz gibi doğrayıp çevresini süsleyebilirsiniz )

  Tercihen mutfak robotuna mor lahana ve havuç rendelenir.Maydanozların sadece yaprak kısımları ince doğranır.Salatalık ve domatesler ince doğranarak ikiye bölünür.

  Maklube tepsisinin ebatına göre uygun bir tencere seçilir.Kavrulmuş etlerin tamamı tencerenin dibine yerleştirilir.Üzerine havuç, bezelye ve patates karışımının yarısı eklenir.Pilavın yarısı eklenerek kaşık ile hafif ezilir.Havuçlu karışımın geri kalanı eklenir.Üzerine kalan pilavın tamamı eklenerek kaşık yardımıyla hafif ezilir.Maklube tepsisi etli pilavın üzerine kapatılarak ters çevrilir.Pilav tenceresi alınmadan etrafı süslenir. ( Bu etli pilavın tencereye yapışmaması ve ikram edene kadar soğumaması içindir )

  Etrafı için hazırlanan malzemeler aralıklarla dizilerek boş kısımlara yoğurt dökülür.Tencereyi çıkartıp sıcak olarak servis edilir…

  Tek menü olarak hem doyurucu hem enfess !  samimi hissettiğiniz insanlara sunabileceğiniz 5 kişilik muhteşem bir tat…Biz çok beğendik umarım sizlerde beğenirsiniz 🙂

  Aviary Photo_131110206895676322

  Göz hakkınızı helal ediniz.

  Afiyet şifa olsun..

  ” Ey iman edenler ! Sizden öncekilere farz kılındığı gibi sakınasınız diye size de sayılı günlerde oruç farz kılındı.İçinizden hasta veya yolcu olan başka günlerde sayısınca tutar. ( Kaza eder ) Oruç tutmakta zorlananlara ( hastalıktan dolayı zorlukla güç yetirebilenlere veya güç yetiremeyenlere ) bir yoksulun ‘günlük ‘ yiyeceği kadar fidye gerekir.Kim gönüllü bir iyilik yaparsa bu kendisi için bir iyiliktir.Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır. ‘ O sayılı günler ‘ doğruyu eğriden ayırma, gidilecek yolu bulma konusunda açıklamalar ve insanlara rehber olarak Kur’an ‘ın indirildiği ramazan ayıdır.Artık içinizden kim bu aya yetişirse onu oruçlu geçirsin.Kim de hasta veya yolcu olursa başka günlerde sayısınca tutar.Allah sizin için kolaylık istiyor, güçlük çekmenizi istemiyor.Sayıyı tamamlamanız, sizi doğru yola iletmesine karşılık Allah ‘ ı tâzim etmeniz için ve umulur ki şükredersiniz diye ‘oruçla’ yükümlü tutup hükümlerini açıklıyor ” Bakara / 183-185

   

  Değişik fikirleriniz, önerileriniz ve tariflerinizi sitemize gönderebilirsiniz.

  ESEN KALIN.

  ___________________

  ” Bu sitedeki Fikir ve Sanat Eserleri , 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır.
   Tariflerin ve fotoğrafların sahibi www.ascimutfakta.com dur.
  Bu nedenle sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz , alıntı yapılamaz ”