Aşçı Mutfakta Çilek Reçeli ( Püf Noktalarıyla )

 • ascimutfakta
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Aşçı Mutfakta Çilek Reçeli ( Püf Noktalarıyla )

  Püf noktalarına dikkat edildikten sonra harika bir çilek reçeli hazırlayabilirsiniz.Bunun için çileği iyi seçmeli mümkünse bahçe çileği ya da kokulu küçük çilekler tercih etmelisiniz.Pişirme süresi oldukça önemlidir. Az pişen reçel şekerlenebilir. Bunun için kıvamını iyi ayarlamalısınız.Tarifte belirttiğimiz gibi hazırlarsanız bir sorunla karşılaşmayacağını umuyoruz.Reçel dökeceğiniz kavanozun, karıştıracağınız kaşığın, dökeceğiniz kepçenin kuru olması oldukça önemlidir. Reçeliniz iyice soğuduktan sonra! kapağını kapayınız.Sıcakken kapattığınızda küflenme olabilir.İyice soğuyan reçel kapatıldığında yaklaşık 1 yıl bozulmadan saklanılabilir. Tariflerimizde limon tuzu kullanmıyoruz.Kullanmanızı da tavsiye etmiyoruz.

  Malzemeler
  • 1 kg küçük kokulu çilek
  • 1 kg toz şeker
  • 1 limon suyu
  Yapılışı

  Ön hazırlık olarak çilekler temizlenir ve bol suda yıkanarak süzülür.(Çilek ve şekeri 1/1 oranında kullanıyoruz.5 kilo çilek kullanacaksanız 5 kilo şeker ilave etmelisiniz.)

  Derin bir tencereye çilekler ilave edilerek üzerine toz şeker dökülür.Tencerenin kapağı kapatılarak 1 gece bekletilir.

  Ertesi gün orta hararetli ocakta ara sıra karıştırarak pişirilir.Kaynama noktasında ocak kısılır.Üzerine oluşan köpükler tercihen tahta kaşık yardımıyla alınarak bir kaseye dökülür.( Ekmek ile beraber biriken köpükleri afiyetle yiyebilirsiniz çok lezzetli olduğunu göreceksiniz. )

  Tencerede kaynayan reçelin köpüklerinin alınma sebebi , uzun süre dayanıklı olması ve berrak bir görünüme sahip olması içindir.

  Yaklaşık 20-25 dakika kısık ateşte pişen reçelin akışkanlığı kontrol edilir.(Hızlı akıyorsa bir müddet daha pişirin )Limon suyu ilave edilerek yaklaşık 5 dakika daha pişirilerek kıvamı tekrar kontrol edilir.Buzdolabında soğutulmuş bir tabak alınır.Üzerine kaşığın ucu ile reçel dökülerek tabak doğrultulur.Reçel su gibi akıyorsa reçeliniz henüz olmamış demektir.Bir müddet daha pişirmelisiniz

  NOT: Reçelinizin soğuduktan sonra biraz daha katılaşacağını unutmayınız.

  Göz hakkınızı helal ediniz.

  Afiyet şifa olsun.

  “Dikkat edin! Vücutta öyle bir et parçası vardır ki, o iyi/doğru/düzgün olursa bütün vücut iyi/doğru/düzgün olur; o bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin! O, kalptir.”

  Hadis-i Şerif ( Buhari, iman/39 )

  ESEN KALIN.

  ___________________

  ” Bu sitedeki Fikir ve Sanat Eserleri , 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır.
   Tariflerin ve fotoğrafların sahibi www.ascimutfakta.com dur.
  Bu nedenle sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz , alıntı yapılamaz ”