Meşhur Amasya Burma Çöreği Tarifi

 • ascimutfakta
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Meşhur Amasya Burma Çöreği Tarifi

  Amasyanın meşhur bol cevizli burma çöreği…

  Aviary Photo_131119469284684672

  Kıyır kıyır gevrekliğiyle damakta mistik bir tat bırakan enfes bir çörek…Mutlaka deneyin.

   

   

  Malzemeler
  • 1 tatlı kaşığı instant maya ( toz maya )
  • 2 tatlı kaşığı toz şeker
  • 2 su bardağı ılık su
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • Yaklaşık 5 su bardağı un

  İçi için :

  • 1,5- 2 su bardağı ceviz kırığı
  • 1 kase Amasya sarı haşhaş ezmesi
  • Yarım su bardağı toz şeker ( tercihen )
  • 1 su bardağı sıvı yağ

  Üzeri için :

  • 1 yumurta sarısı

  Aviary Photo_131119470531088924

   

  Yapılışı

  Ön hazırlık olarak uygun bir kaba instant maya eklenir.Üzerine toz şeker ve su ilave edilerek köpürmesi beklenir.

  Üzerine sıvı yağ ilave edilerek bardak bardak un ekleyip tuz ilave edilir.Yumuşak ele yapışmayan bir hamur kıvamına gelene kadar un ilave etmeye devam edilir.

  Hamurun üzeri streç film ile kaplanarak mayalanması için bekletilir. ( Yaz aylarında yaklaşık 15-20 dk.Kış aylarında 30-45 dk )

  Haşhaş ezmesi sıvı yağ ile karıştırılır.Ceviz kırıkları ve  tercihen toz şeker eklenerek  ( orjinal tariflerde toz şeker ilave edilmez ancak, şekerli bir çörek hazırlamak isterseniz ekleyebilirsiniz.) akışkan sürülebilir bir kıvama getirilir.( Haşhaşın cinsine göre bir miktar daha sıvı yağ ekleyebilirsiniz )

  Kabarıp iki misline ulaşan hamurdan birbirine eşit 10 parça kopartılır.

  Her parça merdane yardımıyla yemek tabağı büyüklüğünde açılarak üzerine cevizli karışım sürülür ve  bu 10 parça üst üste dizilir.En üst parçaya karışım sürülmez.( Daha küçük burgular hazırlamak isterseniz 5 ‘er 5’er olarak üst üste dizebilirsiniz )

  Tüm parçalar üst üste dizildikten sonra el ile yufkalar genişletilir.1 parmak kalınlığına kadar açılarak incelen yufkalar iki parmak genişliğinde şeritler oluşturularak bıçak yardımıyla kesilir.

  Şeritlerin her iki ucu ters tarafa çevrilerek burgu yapılır ve yağlı tepsiye aralıklarla dizilir. ( Tarifte belirtilen ölçü miktarı orta boy fırın tepsisi içindir. )

  Üzerine yumurta sarısı sürülür.Önceden ısıtılmış 200 derece fırında yaklaşık 20 dakika pişirilir.Piştikten sonra üzeri örtülerek soğutulur.

  Aviary Photo_131119469829376092

   

  ( Daha hafif ve yumuşak bir çörek hazırlamak isterseniz  haşhaşlı karışıma daha az sıvı yağ ekleyip su ilave edebilirsiniz )

  Dilimlenerek servis edilir.

  Aviary Photo_131119470531088924

  Göz hakkınızı helal ediniz.

  Afiyet şifa olsun..

  ” Ey iman edenler ! Sizden öncekilere farz kılındığı gibi sakınasınız diye size de sayılı günlerde oruç farz kılındı.İçinizden hasta veya yolcu olan başka günlerde sayısınca tutar. ( Kaza eder ) Oruç tutmakta zorlananlara ( hastalıktan dolayı zorlukla güç yetirebilenlere veya güç yetiremeyenlere ) bir yoksulun ‘günlük ‘ yiyeceği kadar fidye gerekir.Kim gönüllü bir iyilik yaparsa bu kendisi için bir iyiliktir.Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır. ‘ O sayılı günler ‘ doğruyu eğriden ayırma, gidilecek yolu bulma konusunda açıklamalar ve insanlara rehber olarak Kur’an ‘ın indirildiği ramazan ayıdır.Artık içinizden kim bu aya yetişirse onu oruçlu geçirsin.Kim de hasta veya yolcu olursa başka günlerde sayısınca tutar.Allah sizin için kolaylık istiyor, güçlük çekmenizi istemiyor.Sayıyı tamamlamanız, sizi doğru yola iletmesine karşılık Allah ‘ ı tâzim etmeniz için ve umulur ki şükredersiniz diye ‘oruçla’ yükümlü tutup hükümlerini açıklıyor ” Bakara / 183-185

   

  Değişik fikirleriniz, önerileriniz ve tariflerinizi sitemize gönderebilirsiniz.

  ESEN KALIN.

  ___________________

  ” Bu sitedeki Fikir ve Sanat Eserleri , 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır.
   Tariflerin ve fotoğrafların sahibi www.ascimutfakta.com dur.
  Bu nedenle sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz , alıntı yapılamaz ”