1 Portakal ile 2 Litre Portakallı İçecek

 • ascimutfakta
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  1 Portakal ile 2 Litre Portakallı İçecek
  10
  kişilik

  Tarifimize geçmeden önce ev yapımı meyve sularına da eklenen E621 Limon Tuzunun ( Mono Sodyum Glutamat, MSG, Glutamıc , Glutamıc asit gibi isimleri mevcut ) zararlarından maddeler halinde bahsederek bu konuda bilinçlenip çevremizdekileri de uyaralım.

  • Glutamat maddesi tüketildiğinde retinadaki ( ağ tabaka ) hücrelere saldırdığını ve görme yeteneğini azalttığı bilim adamları tarafından söyleniyor.
  • Tat alma duyusunu etkiliyor.Neredeyse tüm hazır gıdalara katılan bu zehirli madde ağzımıza attığımız ilk yemekle birlikte tat alma duyusunu harekete geçirerek beyne ilk sinyali veriyor.Tadı oluşturan madde ağzımızda kaldığı sürece sinyallerin seviyesine göre duyarlılık düşüyor.Ve buna bağlı oluşan hasarla birlikte normal besinlerden tat alamama ve tercih edilmeme gibi bir durum söz konusu oluyor.Tat alma duyumuzu hassaslaştırarak katkı maddesiz olan yemeklerdeki lezzeti algılayamamamızı sağlıyor.Bundan dolayı MSG li gıdalar ( limon tuzu eklenen gıdalar) daha fazla tüketiliyor.
  • Çocuklarda büyüme hormonunun baskılanmasına neden oluyor.
  • Her lokmanın ilk lokmaymış gibi algılanmasına neden olduğundan yağ birikimi ve doyma mekanizmasında bozukluk sağladığından obeziteye sebep oluyor.
  • Nörotiksin bir madde olan Limon tuzu ( MSG ) sinir hücrelerine zarar veriyor.
  • Pankreas hasarı , insülinde artış ve buna bağlı olarak diyabet gelişimine neden oluyor.
  • Böbrek ve karaciğerde hasara yol açıyor.
  • Merkezi sinir sistemi tahribatına bağlı olarak Alzheimer , Parkinson , Huntington hastalıkları ve sara ( epilepsi ) neden oluyor.
  • Hamilelerde plasenta bariyerini geçerek bebeklerinde aynı etkilere maruz kalmasına neden oluyor.
  • Anne karnındaki bebeklerde ve en az 2 yaşına kadar olan çocuklarda kansorejen özelliği olabileceği tespit edilmiştir.
  Fazla miktarda alınması sonucunda oluşabilen reaksiyonlar
  • Bulantı
  • İshal
  • Baş ağrısı
  • Terleme
  • Boyun arkasında yanma
  • Göğüste sıkışma
  • Astımlı hastalarda ağır astım atakları
  Bu zararların hepsi çok sayıda çalışmayla kanıtlanmış ve bununla ilgili bir rapor Dünya Sağlık Örgütüne sunulmuştur.
  Hazır köfte harcı , et suyu tablet , hazır çorba , dondurma , renkli yoğurt , cips ve sayamadığımız birçok üründe bulunuyor…
  Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifinde ;

  Şurası muhakkak ki, haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında (haram veya helal olduğu) şüpheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmezler. Her kim bu şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, şerefini de korumuş olur. Kim de şüpheli şeylere yönelirse harama düşmüş olur, tıpkı koruluğun etrafında sürüsünü otlatan çoban gibi ki, her an koruluğa düşebilecek durumdadır. Haberiniz olsun, her melikin bir koruluğu vardır, Allah’ın koruluğu da haramlarıdır. Haberiniz olsun, cesette bir et parçası var ki, eğer o sağlıklı olursa, cesedin tamamı sağlıklı olur, eğer o bozulursa, cesedin tamamı bozulur. Haberiniz olsun bu et parçası kalptir.

  Buhari, İman 39, Büyû’ 2; Müslim, Müsâkat 107, (1599); Ebu Davud, Büyû’ 3, (3329, 3330); Tirmizi, Büyü 1, (1205); Nesai, Büyü 2, (7, 241).

  Hz. Ebu Hureyre r.a. anlatıyor: “Resûlullah s.av. buyurdular ki: “Öyle devir gelecek ki, insanoğlu, aldığı şeyin helalden mi, haramdan mı olduğuna hiç aldırmayacak.Böylelerinin hiçbir duası kabul edilmez.” (Buhari, Büyü’ 7, 23; Nesai, Büyü’ 2, (7, 243))

   

  Hz. Ebu Hureyre r.a.anlatıyor: “Resûlullah s.a.v., bir gün şöyle hitap ettiler: “Ey insanlar! Allah Teâlâ hazretleri tayyibtir (temizdir), tayyibten başka bir şey kabul etmez. Allah’ın mü’minlere emrettiği şeyler, peygambere emretmiş olduklarının aynısıdır. Nitekim Allah Teâlâ hazretleri: “Ey Peygamberler, Temiz/helal şeylerden yiyin, salih amel işleyin. Çünkü ben yaptıklarınızı hakkıyla bilenim” (Mü’minûn Suresi 51) emretmiş;

  Mü’minlere de: “Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların temiz/helal olanlarından yiyin” (Bakara 172) diye emirde bulunmuştur. Sonra Seferi uzatıp, saçı başı dağınık, toz-toprak içinde kalan ve elini semâya kaldırıp: “Ey Rabbim, ey Rabbim” diye dua eden bir yolcuyu zikredip, dedi ki: “Bu yolcunun yediği haram, içtiği haram, giydiği haramdır ve haramla beslenmektedir. Peki, böyle bir kimsenin duasına nasıl icabet edilir?”buyurdular.”
  (Müslim, Zekat 65, (1015); Tirmizi, Tefsir, Bakara (2992)

   

   

  Malzemeler
  • 1 adet portakal
  • 1 su bardağı şeker
  • 10 su bardağı su
  • İnce süzgeç ya da mutfak için kullanılmamış ince beyaz tülbent kumaşı
  Yapılışı

  Kıştan dondurucuda sakladığımız portakalları çıkarma zamanı geldi…

   

  Öncelikle 1 adet portakalın (acımsı tadının oluşmaması için) dondurucuda iyice donması gerekli…

  ( tercihen 1 gün )

  Mutfak için ince beyaz kullanılmamış bir tülbent beziniz olsun bunu limonata , portakal suyu vs… için kullanın.İnce tel süzgeç de kullanabilirsiniz.

  Donmuş portakal 5-10 dk oda ısısında bekletilir ve dörde bölünür şeker ile birlikte mutfak robotunda iyice parçalanır.

  2p

  Bir kaba aktarılarak 3 su bardağı su eklenerek 10 dk bekletilir.Ya da tülbent bezi geçirilmiş bir kaba döküp öyle bekletilir.

   

  3p

  Bezin uçlarından tutup süzülür.Üzerine 7 su bardağı su dökülerek tüm rengini vermesi sağlanır.

   Buzdolabında bekletilerek soğuk servis edilir…

  ALTERNATİF :

  •  Ekleyeceğiniz su miktarını 1 bardak azaltıp maden suyu ekleyerek gazoz tadı verebilirsiniz.
  • Mutfak robotuna eklediğiniz portakal ve şekere 10-15 yaprak taze nane ekleyerek nane aromalı portakal suyu oluşturabilirsiniz.
  •  Limon , greyfurt , mandalina suyu ekleyerek tadını zenginleştirebilir bu esnada suyu ve şekeri fazlalaştırabilirsiniz.

   

  1p

  NOT:

  Sağlığa ciddi derecede zararları olan Mono Sodyum Glutamat ( kısaca MSG )  , Glutamıc Asit , Glutamin ve en bilinen adı ile Çin Tuzu ya da Limon Tuzu…( E 621 )

  Bu zararlı madde meyve suyuna eklendiğinde görünümü berraklaştırarak tortulaşmasını engelliyor ve tadını daha lezzetli algılamamız için beyine hasar veriyor.Bu zararlı maddeyi tarifimize eklemeden katkı maddesiz portakal suyumuzu hazırladık.Katkı maddesiz olduğundan dolayı , berrak görüntüsünün kaybolmaması ve tortulaşmaması için gün içinde tüketmenizi öneririm.

  Afiyet şifa olsun…

  ”……Yiyiniz içiniz fakat israf etmeyiniz. Çünkü Allah israf edenleri sevmez .” Araf / 31

   

  ESEN KALIN.

   

  ___________________

  ” Bu sitedeki Fikir ve Sanat Eserleri , 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır.
   Tariflerin ve fotoğrafların sahibi www.ascimutfakta.com dur.
  Bu nedenle sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz , alıntı yapılamaz ”
  İletişim adresi: info@ascimutfakta.com